تعمیر و نگهداری مبلمان

متراژ مناسب پارچه مبلی | راهنمای کامل اندازه گیری

متراژ مناسب پارچه مبلی

متراژ مناسب پارچه مبلی پرسش متداول کسانی است که در پی یک تغییر اساسی در دکوراسیون محل سکونت خود هستند. این روزها با افزایش قیمت مبلمان بسیاری از مردم ترجیح می دهند به جای خرید یک دست مبل دیگر، تغییر کوچکی در مبلمان فعلی دهند. یکی از بهترین گزینه ها برای یک تغییر شگفت انگیز، تعویض پارچه مبلی آن است. برای این کار ضروری است که قبل از هر چیز، از متراژ مناسب پارچه مبلی برای مبلمانی که در اختیار دارید، آگاهی داشته باشید.

این مقاله راهنمایی است جامع برای یافتن متراژ مناسب پارچه مبلی تا به راحتی به دکوراسیون منزل خود رنگ جدیدی ببخشید. برای این کار می توانید از متراژ استاندارد پارچه مبلی استفاده کنید و یا نحوه اندازه گیری آن توسط خودتان را بیاموزید.

متراژ استاندارد پارچه مبلی در بازار چقدره؟!

متراژ پارچه مبلی

در ابتدا باید بدانید:

1- متراژ مناسب به شدت تحت تاثیر این موارد است:

 • نوع مبل
 • شکل مبل
 • ابعاد مبل
 • تعداد کوسن ها
 • پارچه ای که انتخاب می کنید

2- عرض پارچه مبلی چقدر است؟در پاسخ باید بگوییم عرض پارچه مبلی متداول موجود در بازار معمولا 140 سانتی متر است. البته پارچه های 2.80 و 3 متری هم هست ولی بیشتر برای پرده استفاده می شوند.
پارچه عرض 1.40 خوش قواره است و دورریز ندارد. قواره های مبلی در عرض نصف می شوند و دقیقا برای دو مبل یا برای دو تا کف مبل کافی است. 

3- هر چه تراکم پارچه در بافت بالاتر باشد،  کیفیتش بهتر است و دور ریز ندارد.

متراژ مناسب پارچه مبلی برای انواع مبل موجود در بازار به طور معمول ابعادی است که در زیر آورده ایم:

 • یک مبل کوچک یا متوسط تک نفره با پشتی بلند تقریبا 6 تا 7 متر
 • یک مبل راحتی تک نفره بین 7 تا 9 متر
 • یک کاناپه دو نفره، 14 متر
 • یک کاناپه سه نفره 16 تا 18 متر
 • یک کاناپه 4 نفره 20 تا 22 متر

متراژ پارچه مبلی که گفتیم بر اساس میانگین اندازه مبل ها و کاناپه هایی است که از پارچه ساده در آنها استفاده شده است. اگر پارچه مبلی طرح دار می خواهید، به 10 تا 20 درصد بیشتر از متراژهایی که در بالا ذکر شد، نیاز دارید. البته به تکرار طرح پارچه هم دقت داشته باشید که به طور موازی در دو طرف مبل قرار گیرد.

اگر می توانید محل اتصال پارچه را بر اساس مبل موجود خود تعیین کنید، برای هر پیوند، الگوی عمودی را تکرار کنید. مثلا اگر می خواهید گل پارچه که 25 سانتی متر دیگر هم تکرار شده وسط نشیمن مبل قرار بگیرد، باید 25 cm از حاشیه اضافه داشته باشید.

خودتان اندازه بگیرید!

علاوه بر متراژهایی که در بالا ذکر کردیم می توانید خودتان اندازه مناسب را به دست آورید. روش کار به صورت زیر انجام می شود:

برای بدست آوردن شکل دقیق تر، هر سطح مبل که به پارچه احتیاج دارد، اندازه گیری کرده و این مناطق را به هم اضافه کنید، سپس 10 تا 15٪ را به عنوان حاشیه خطا اضافه کنید. بهتر است برای اندازه گیری از پشت بیرونی، سپس قسمت پشتی، سپس قسمت بیرونی دسته ها، سپس قسمت داخلی دسته ها شروع کنید. و بعد، قسمت نشیمن یا تشک ها و کوسن ها را اضافه کنید.

به هر کدام از این اندازه های بدست آمده 15 درصد به عنوان حاشیه ایمن اضافه کنید تا متراژ مناسب پارچه مبلی خود را بدست آورید. برای محاسبه متراژ طول پارچه مورد نیاز، مساحت (در متر مربع) را با 1.4 تقسیم کنید.

روش اندازه گیری پارچه مبلی

دقت کنید مي‌توانيد چند نوع پارچه را تركيب کنید. مثلا پارچه ساده با گلدار یا طرح دار را با هم در قسمت های مختلف یک مبل به کار ببرید. در مورد پارچه های طرحدار، متراژ مناسب پارچه ای را که می خواهید در آن قسمت مبل مثلا دسته ها به کار ببرید، در نظر داشته باشید. اگر خودتان می خواهید پارچه مبل را تعویض کنید، باید بدانید کار کردن با پارچه مبلی با طرح ساده بسیار آسانتر از طرحدار است.

گزینه دیگر برای محاسبه متراژ مناسب پارچه مبلی این است که پارچه مبل خود را از چارچوب جدا کرده و آن را اندازه گیری کنید. فراموش نکنید که برای حاشیه اندازه اضافی در نظر بگیرید. با این کار حتی الگوی دوخت آن را هم در اختیار داشته باشید.

مقدار پارچه لازم برای مبل راحتی هفت نفره

اگر شما به دنبال ست کردن مبلمان مورد نظر خود با دکوراسیون منزلتان باشید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. به عنوان مثال شما طرح مبل مورد پسند خود را بعد از گشت و گذار فراوانی پیدا می کنید اما آن مبل رنگ دلخواه شما را ندارد و یا برعکس شما رنگ مورد نظر خود را مشخص کرده اید اما مبلی مناسب برای آن پیدا نمی کنید.   

در این مواقع بهترین راهکار برای حل کردن این مشکل، خرید مبل سفارشی است، شما می توانید به راحتی و با هزینه مناسب طرح مبل و رنگ مناسب آن را سفارش دهید تا آن را برای شما  بسازند.

همانطور که می دانید مبلمان انواع مختلفی دارد مثلا مبل راحتی، استیل، سلطنتی و … حال اگر تصمیم به سفارش مبل مورد نظر خود گرفتید ابتدا باید نوع مبل را تعیین کنید، سپس باید بدانید که یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، مقدار پارچه لازم برای تهیه مبل است. در این مقاله مقدار پارچه لازم برای مبل راحتی را بیان می کنیم. در مقاله دیگر به بررسی میزان پارچه برای مبل استیل یا سلطنتی که معمولا 9 نفره است، خواهیم پرداخت 

متراژ پارچه مبلی راحتی

مبل راحتی چند نفره است؟

اگر مبل انتخابی شما مبل راحتی باشد، قبل از هر چیزی باید تعیین کنید که مبل شما چند نفره باشد؟ معمولا مبل های راحتی 7 نفره یا 8 نفره هستند، که نوع 7 نفره آن دارای یک مبل سه نفره، یک مبل دو نفره و دو عدد مبل تک نفره می باشد که در ایران معمولا این نوع مبل تولید می شود. نوع دیگر آن یعنی 8 نفره، دارای دو مبل سه نفره و دو مبل تک نفره می باشد که این نوع به مبل راحتی ترک معروف است.

البته چون مبلمان اصطلاحا سفارشی است و هنوز تولید نشده شما می توانید تعداد مبل ها را به راحتی تغییر دهید و آن را اضافه و کم کنید اما متراژ ذکر شده در این مقاله مربوط به مبل 7 نفره می باشد.

مبل راحتی 7 نفره چند متر پارچه می برد؟

متراژ پارچه مبلی 7 نفره در مبل راحتی بسته به نوع سفارش شما می تواند از 18 متر تا 35 متر تغییر کند. هر تشک استفاده شده حدودا یک متر پارچه لازم دارد و میزان پارچه مبلی استفاده شده در بدنه و کف بسته به سایز مبل متغیر است.

کوسن هم با توجه به تعداد و نوع سفارش شما مقداری پارچه مبلی نیاز دارد که این مقدار هنگام سفارش توسط فروشنده به شما گفته خواهد شد.

عرض پارچه مبلی برای مبل راحتی چقدر است؟

عرض پارچه مبلی همیشه باید 1.4 متر باشد که سایز استاندارد و بهینه آن است البته گاهی اوقات ممکن است بدلیل صرفه جویی در هزینه و کم کردن قیمت فروشنده به شما پارچه ای با عرض 2.8 یا 3 متر پیشنهاد کند اما، این مقدار عرض در واقع عرض مناسب پارچه پرده ای هست و برای مبل مناسب نیست زیرا دارای دورریز و پرتی زیادی است و آن کیفیت مرغوب و لازم را ندارد.

عرض پارچه مبلی

جنس پارچه نیز تفاوتی در متراژ گفته شده ندارد و شما می توانید با توجه به سلیقه خودتان و نوع مبل سفارشی هر نوع پارچه ای( چرم، کتان، پلی استر و …) را تهیه کنید.

تصویر چارت کامل مقدار پارچه لازم برای انواع مبلمان 

در تصاویر زیر که از سایت lifehacker گرفته شده مقدار پارچه لازم برای انواع صندلی و مبلمان یکنفره و کاناپه های دو و سه نفره و پاف بیان شده است  .

فقط دقت کنید که واحد بیان شده بر حسب یارد می باشد که 1 یارد (Yard) معادل 0.9144000000315285 متر (Meter) است.

مقدار پارچه لازم برای مبلمان و صندلی های یک نفره
مقدار پارچه لازم برای کاناپه های دو نفره و سه نفره
مقدار پارچه لازم برای پاف مبل

در آخر شما برای تصمیم گیری مناسب در این موارد نیاز به مشورت کردن با افراد متخصص در این کار دارید، گالری ونوس تمامی این خدمات را من جمله تولید و فروش پارچه مبلی مرغوب و مشاوره برای خرید متراژ پارچه مناسب و … را انجام می دهد. 

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می دهیم مقاله راهنمای خرید پارچه های مبل کلاسیک با کیفیت بالا مطالعه فرمایید.

هر ست مبل سلطنتی(استیل) 9 نفره به چند متر پارچه مبلی نیاز دارد؟

اگر این روز ها به دنبال خرید مبلمانی خاص و مناسب برای دکوراسیون منزل خود هستید، حتما با مشکلاتی نظیر پیدا نکردن مبلی که دقیقا با طرح و رنگ مدنظر خودتان باشد، مواجه شده اید.

در این مواقع شما فقط یک راه دارید، سفارش مبلی که دقیقا مطابق سلیقه شما باشد. این بهترین راهکاری است که شما می توانید پیدا کنید تا از شر گشت و گذارهای بی حد و مرز در سطح شهر خلاص شوید. شما می توانید به راحتی به یک گالری معتبر در سطح شهرتان رجوع کرده و سفارش یک دست مبلمان با طرح و پارچه مورد نظر خود را بدهید و بعد از گذشت مدتی مبل را در منزل خود تحویل بگیرید.

در این موارد شما نیاز به داشتن اطلاعاتی نظیر متراژ مناسب پارچه مبلی ( طول و عرض)، کیفیت پارچه استفاده شده و … دارید که ما آن ها را مختصرا برای شما آورده ایم.

مبل استیل یا سلطنتی

میزان پارچه مبلی استفاده شده در مبل استیل کمتر از مبل راحتی است زیرا قسمت زیادی از مبل استیل را کلاف آن تشکیل می دهد اما در مبل راحتی بیشتر قسمت ها را پارچه مبلی تشکیل می دهد. 

مبل های استیل معمولا 9 نفره هستند که از یک کاناپه سه نفره، چهار مبل تک نفره و دو صندلی میزبان تشکیل شده اند.

مبل سلطنتی یا استیل 9 نفره چند متر پارچه لازم دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد مبل سلطنتی، پارچه مبلی کمتری را لازم دارد که معمولا بسته به نوع و اندازه مبل سفارشی از 8 متر تا 30 متر پارچه مبلی برای آن مورد نیاز است.

مثلا مبل فرحی که خود یک نوع مبل استیل است، دو نوع کوچک و بزرگ (ریز و درشت) دارد که نوع ریز آن 8 متر پارچه مبلی و نوع درشت آن 11 متر پارچه مبلی لازم دارد. در این نوع مبل هیچ تشکی به کار نرفته است و اصطلاحا بغل دسته های آن باز است، فقط در کف و پشت مبل پارچه مبلی کار شده است و حدود ده سانت پارچه روی دسته های این نوع مبل به کار رفته است.

حال اگر شما بخواهید در مبلتان دسته های مبل نیز پارچه کوبی شود میزان پارچه مبلی استفاده شده 18 متر می شود. و در آخرین نوع مبلمان استیل که در آن تشک دوبل نیز به کار رفته است میزان پارچه مبلی استفاده بین 23 تا 30 متر می شود.

متراژ پارچه مبلی برای مبل سلطنتی

ست غذاخوری مبل سلطنتی چقدر پارچه مبلی لازم دارد؟

اگر شما بخواهید به همراه مبلمان خود ست غذاخوری آن را نیز سفارش دهید، برای هر صندلی آن حدود یک تا یک و نیم متر پارچه لازم دارید. یعنی برای یک ست 8 نفره شما حدود 8 متر تا 12 متر پارچه مبلی لازم دارید.

پارچه مبلی برای ست غذاخوری مبل سلطنتی

عرض پارچه مبلی استفاده شده چه تاثیر در متراژ آن دارد؟

عرض مناسب و استاندارد پارچه مبلی باید 1.40 متر باشد، این متراژ بهترین کیفیت را برای مبلمان دارد زیرا بدنه مبل ها بر اساس این مقدار ساخته می شود. ممکن است شما بتوانید از پارچه مبلی با عرض 2.80 یا 3 متر نیز استفاده کنید اما این مقدار دارای پرتی و اضافات زیادی است و آن کیفیت لازم را به شما نمی دهد زیرا در واقع شما دارید از پارچه پرده ای برای مبلمان خود استفاده می کنید.   

جنس پارچه مبلی در متراژ پارچه مبلی کار شده تاثیری دارد؟

جواب این سوال خیر است، جنس پارچه مبلی هر نوعی باشد در متراژ لازم تفاوتی را ایجاد نمی کند، شما می توانید با توجه به هزینه ای که می خواهید بکنید و سلیقه خودتان جنس پارچه را تعیین کنید.

کیفیت پارچه مبلی چقدر اهمیت دارد؟

در هنگام سفارش مبل ممکن است برای کم و زیاد کردن هزینه ها فروشنده به شما کیفیت های مختلفی از پارچه مبلی را پیشنهاد دهد، اما همیشه به یاد داشته باشید که کیفیت پارچه مبلی استفاده شده در تشک ها و کف مبل بسیار مهم است و پیشنهاد ما به شما این است که به دلیل هزینه کمتر، کیفیت این دو بخش را پایین نیاورید زیرا اگر جنس ضعیفی در تشک ها و کف مبل کار شود قطعا در آینده ای نه چندان دور مشکلات و خرابی بیشتری را برای شما به وجود می آورد و شما برای تعمیر و بر طرف کردن مشکلات آن باید هزینه بیشتری انجام دهید.

اگر می خواهید قیمت مبل برای شما مناسب تر باشد، می توانید از فروشنده بخواهید تا بدنه مبل را با پارچه مبلی معمولی کار بکند.

در آخر شما برای تعیین مقدار پارچه مبلی مورد نیاز برای مبلمان خود نیاز به مشورت کردن با افراد خبره در این کار دارید. ما در گالری ونوس تمام این موارد اعم از تولید مبل، پارچه کوبی، مشاوره و … را با کیفیتی مثال زدنی و قیمتی مناسب برای شما انجام می دهیم. در صورت نیاز برای ما پیام بگذارید تا مشاوران گالری در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و سوالات شما را پاسخ بدهند.

سوالات متداول درباره متراژ مناسب پارچه مبلی

 • عرض پارچه مبلی چقدر است؟

بر اساس استاندارد جهان عرض پارچه مبلی باید 140 سانتی متر باشد. البته پارچه های 2.80 و 3 متری هم هست ولی برای پرده استفاده می شوند. پارچه عرض 1.40 خوش قواره است و دورریز ندارد. قواره های مبلی در عرض نصف میشوند و دقیقا برای دو مبل کافی است. هر چه تراکم پارچه بالاتر باشد در بافت کیفیتش بهتر است و دور ریز ندارد.

 • چه نوع پارچه ای عرض 3 متر است؟

در بین پارچه مبلی ها، پارچه شانل عرض 3 متر است که برای پرده، کوسن و روتختی به کار برده می شود.

 • چه میزان پارچه برای کوسن لازم است؟

برای این کار طول مبل یا صندلی را اندازه گیری کنید. طول پارچه خریداری شده را تقسیم بر طول مبل کنید. نتیجه هر اندازه باشد میزان پارچه مورد نیاز برای کوسن مبل شما خواهد بود.

توصیه آخر

در اینجا با متراژ مناسب پارچه مبلی و نحوه اندازه گیری آن آشنا شدید. در پایان آخرین توصیه ما این است که قدری بیشتر یعنی یک تا دو متر از متراژی که محاسبه کرده اید، بگیرید. هر مقدار پارچه ای که از آن باقی بماند، می تواند برای دوخت کوسن های اضافی، روکش دسته ها استفاده شود، یا برای نوبت بعدی استفاده شود.

اگر باز هم در این مورد سوال داشتید، با شماره تماس گالری ونوس تماس بگیرید تا راهنمایی بیشتری دریافت کنید. بهترین کار این است که با یک متخصص مشورت کنید تا متراز مناسب پارچه مبلی و جنس آن را به شما بگویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *